Konstantinos Mintikkis (Partial damage to the cruciate ligament) Tomás De Vincenti (Bruised Knee) Vinícius (Torn Meniscus) Rafael Santos (Shinbone injury) Stavros Gavriel (Ruptured knee ligament)
VAR Video Referee.
LIVE ON TVLIVESTREAM
CYPRUS
Cablenet Sports 1 HD

Έξι σερί ματς αήττητη η Ανόρθωση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, με 5 N/G&U2.5 στα παιχνίδια αυτά
Εφτά Under 2.5 στα 9 πιο πρόσφατα μεταξύ τους με γηπεδούχο την Ανόρθωση

ΑΝΟΡΘΩΣΗ
Ένα κακό 20λεπτο ήταν αρκετό για να στοιχίσει την ήττα στην Ανόρθωση την προηγούμενη αγωνιστική στο εκτός με τον Άρη με το 3-2 να είναι εν τέλει το τελικό σκορ. Μέχρι το 20’ οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει και τα 3 τέρματά τους, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν αρχικά στο 29’ και στο 50’ να κάνουν το 3-2. Η «Κυρία» προσπάθησε στη συνέχεια, είχε 3 καλές στιγμές αλλά όχι το γκολ έστω της ισοφάρισης. Την Πέμπτη για το Κόνφερενς δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική η κυπριακή ομάδα στο εκτός με τη Γάνδη για να ηττηθεί με 2-0. Αγωνιστικά, θα γίνουν κάποιες αλλαγές, εκτός ο αμυντικός Αμπαρτζουμιάν.

ΑΠΟΕΛ
Πρώτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ, που ήρθε αγχωτικά με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην ΠΑΕΕΚ. Με παίχτη παραπάνω από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι που είχαν άστοχο πέναλτι στο πρώτο μέρος με το γκολ να έρχεται στο 80’ και ενώ οι αριθμητικές ισορροπίες είχαν αποκατασταθεί 4 λεπτά νωρίτερα. Μπορούσε νωρίτερα κάποιο τέρμα ο ΑΠΟΕΛ, που δεν απειλήθηκε καθόλου. Υπάρχει εσχάτως βελτίωση, αλλά χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμα. Η διακοπή που ακολουθεί θα είναι χρήσιμη, απαραίτητο πάντως ένα θετικό αποτέλεσμα σήμερα ώστε η ψυχολογία να ανέβει περισσότερο. Εκτός Οκριασβίλι (Μ), Ντε Βινσέντι (ΜΕ), Βινίσιους (Α) και Σάντος (Α).

Ομάδες που δεν ξεκίνησαν καλά στο φετινό πρωτάθλημα και είναι αναγκασμένες να ψάξουν τους 3 βαθμούς. Δεν πείθει ο ΑΠΟΕΛ, αλλά σαφώς ούτε και η Ανόρθωση. Ρίσκο στο Χ, μάλλον ασφαλέστερο το 2-3 γκολ στο 1.95

19:00 OLYMPIAKOS NICOSIA – OMONIA
Venue: GSP Stadium, Nicosia
Capacity: 22,859
Home Manager: Georgios Petrakis (GRE)
Away Manager: Henning Berg (NOR)
Sidelined Players: OLYMPIAKOS NICOSIA
Ernest Asante (Cruciate Ligament Rupture) Mix Diskerud (Muscle Injury) Eric Bauthéac (Bruised Knee) Fotis Papoulis (Muscle Injury)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
Επιστροφή στις ήττες για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας που παρόλο που ήταν εξαιρετικά στημένος στο εκτός με την ΑΕΚ «πλήρωσε» την αποβολή του Σαμπίνια στο 54’ και αφού δέχτηκε πίεση ήρθε και το πέναλτι στο 72’ για το τελικό 1-0. Καμία αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, πιο κοντά σε 2o τέρμα οι γηπεδούχοι. Στους 4 βαθμούς ο Ολυμπιακός, δέχεται γκολ στα 3 από τα 4 φετινά του. Τιμωρημένος ο αμυντικός από την Νέα Γουϊνέα, ενώ υπολογίζεται κανονικά ο φορ Σάλι που θα εκτίσει την ποινή του με την Πάφο.

ΟΜΟΝΟΙΑ
Δεν έβαλε μυαλό η Ομόνοια που είχε μέτρια απόδοση στο εντός με την Πάφο χάνοντας ακόμα δύο βαθμούς στη μάχη του πρωταθλήματος. Το τελικό μάλιστα 1-1 αδικεί ελαφρώς τους πιο απειλητικούς φιλοξενούμενους. Νωρίς το 0-1, κόντρα στη ροή του ματς στην επανάληψη η ισοφάριση. Με φάσεις στη συνέχεια εκατέρωθεν το ματς αλλά δίχως αποτέλεσμα. Μεσοβδόμαδα για το Κόνφερενς είχε κακή απόδοση το “τριφύλλι”, με πολλές αμυντικές αδυναμίες για να ηττηθεί εντός έδρας με 1-4 από την Καραμπάχ. Τιμωρημένος ο μέσος Γκόμεθ, εξαιρετικά αμφίβολοι οι έτεροι χαφ Μπασιρού και Κούσουλος.

Αμφότερες χρειάζονται τους βαθμούς για να ανέβουν περισσότερο βαθμολογικά. Η φετινή Ομόνοια έχει περισσότερες αδυναμίες, ενώ ο Ολυμπιακός είναι ικανός για το καλύτερο αλλά και το χειρότερο. Επιλογή το 2-3 γκολ στο 1.95.