Cyprus 1. Division

17:00 Nea Salamina – AEK Larnaka
Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής, η Σαλαμίνα ήρθε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην πρωτοπόρο Ανόρθωση. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 3’, στο επόμενο λεπτό το 1-1, με τις 2 ομάδες να έχουν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, οι περισσότερες για τη Σαλαμίνα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί και έφτασαν στην ανατροπή στο 65’. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και στο 74’ έκαναν το 2-2, το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους παρά τις φάσεις που είχαν και οι 2 ομάδες. «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, θα έπρεπε να είμαι ικανοποιημένος με το βαθμό, αλλά δεν είμαι», σχολίασε ο κόουτς Πουρσαϊτίδης που έχρισε την Ανόρθωση ένα από τα φαβορί για τον τίτλο φέτος. Στα αγωνιστικά, εκτός δράσης τέθηκε ο αμυντικός Μαουρίτσιο (5/0) που δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις του.
Σημαντική νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική, επικρατώντας με 2-1 της Δόξας στην Λάρνακα με το νικητήριο τέρμα να πετυχαίνει στο 94’ ο Κιβένι, που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά νωρίτερα. Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα αδικεί κατάφωρα τους φιλοξενούμενους που είχαν τις περισσότερες και καλύτερες φάσεις στον αγώνα και ειδικά στο πρώτο μέρος όπου 2 φορές σημάδεψαν το δοκάρι. Το 1-0 στο 14’, το 1-1 76’, με τη Δόξα να μένει με 10 παίχτες στο 80’ και την ΑΕΚ να «χαμογελά» στις καθυστερήσεις. Παρά τη νίκη, υπήρξαν αποδοκιμασίες από τους φίλους της ομάδας. «Δεν παίξαμε καλά σήμερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος με το πείσμα και τη θέληση των παιχτών μου», παραδέχτηκε ο κόουτς Ιδιάκεθ. Ο Βάσκος τεχνικός δεν υπολογίζει σήμερα τον χαφ Ακοράν (3/0).
Αήττητη η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, ωστόσο με 6 ισοπαλίες σε 9 παιχνίδια, είναι η εμφανής η αδυναμία της να κερδίσει. Βελτιωμένη η Σαλαμίνα το τελευταίο διάστημα και εντός έδρας είναι πάντα πιο αξιόπιστη. Πάμε με το G/G στο 1.70.

18:00 APOEL FC – Pafos FC
Μετά τη σημαντική εντός έδρας νίκη επί της Καραμπάχ, ο ΑΠΟΕΛ δοκιμάστηκε στη Λεμεσό κόντρα στον Απόλλωνα, με τις 2 ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Παιχνίδι στο οποίο δεν έλειψαν οι καλές στιγμές εκατέρωθεν, οι περισσότερες όμως για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν στο 54’, για να δεχτούν πολλές ευκαιρίες και μεγάλη πίεση και εν τέλει την ισοφάριση στο 87’. «Και οι δύο ομάδες μπορούσαν να κερδίσουν απόψε, εμείς στο τέλος σταματήσαμε να παίζουμε», σχολίασε απογοητευμένος ο κόουτς Ντολ. Την Πέμπτη οι πρωταθλητές δίνουν κομβικό παιχνίδι για το Γιουρόπα αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τη Ντουντελάνζ. Στα αγωνιστικά, θα μείνει εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Ζοαζίνιο (2/0), δύσκολα θα δούμε πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα. Εκτός για λόγους τακτικής ο μέσος Χάνι (1/0) και ο φορ Μακρής (δίχως συμμ.).
Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της η Πάφος που έμεινε στο 1-1 κόντρα στο Παραλίμνι, συμπληρώνοντας 4 παιχνίδια δίχως νίκη. Καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι γηπεδούχοι, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι προτού γίνει το 1-0 στο 34’. Με πολλές φάσεις η Πάφος στη συνέχεια, δεν έκανε το 2-0, αφού αποδείχτηκε πολύ άστοχη, για να το «πληρώσει» στο 93’ με την ισοφάριση και ενώ ο αντίπαλός της από το 74’ αγωνίζονταν με παίχτη λιγότερο. Σε αναζήτηση προπονητή όλες αυτές τις μέρες οι «μπλε» της Πάφου, με το θέμα να έχει «κολλήσει». Γίνεται προσπάθεια για τον Άλαν Πάρντιου, αλλά δίχως θετική εξέλιξη. Παραμένει ο βοηθός Τζέρεμι Στιλ που σήμερα δεν υπολογίζει λόγω καρτών τον ποιοτικό εξτρέμ Πάντσεον (9/0). Επιστρέφουν οι χαφ Γουίλιαμς (5/0) και Μπεσάρα (8/1).
Προσπαθεί να βρει τα «πατήματά» της η Πάφος, αλλά ακόμα δείχνει πως θέλει χρόνο για να αποκτήσει την απαραίτητη ομοιογένεια. Συνεχίζει και υπηρεσιακό και σήμερα θα έχει ακόμα πιο δύσκολο έργο κόντρα στον δυνατό και γεμάτο αυτοπεποίθηση ΑΠΟΕΛ που σίγουρα έχει τον πρώτο λόγο στη νίκη. Άσος και Over 2.5.

19:00 EN Paralimni – Omonia Nicosia
Με γκολ στο 93’ το Παραλίμνι κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Πάφο, με το τελικό 1-1 να αδικεί ελαφρά τους πιο απειλητικούς γηπεδούχους. Η Πάφος ξεκίνησε καλύτερα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι λίγο πριν γίνει το 1-0 στο 32’. Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες για την Πάφο στη συνέχεια, με τους «βυσσινί» να μένουν με 10 παίχτες στο 74’, αλλά να μην τα παρατούν και στις καθυστερήσεις να έρχεται το γκολ της ισοφάρισης. «Είμαι χαρούμενος και περήφανος, δείξαμε χαρακτήρα», σχολίασε ο κόουτς Σιβιέρο. Βέβαια, η ομάδα του δέχθηκε γκολ για 9ο σερί φετινό παιχνίδι στο πρωτάθλημα έχοντας τη χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά, εκτός σήμερα ο μπακ – χαφ Ριέρα (9/1) και ο αμυντικός Μουλαζίμης (1/0) λόγω τιμωρίας. Πολύ δύσκολα να αγωνιστούν οι χαφ Μαϊσουράντζε (8/0) και ο Σπόλιαριτς (7/0) λόγω ενοχλήσεων.
Από σημαντική εντός έδρας νίκη προέρχεται η Ομόνοια, που επικράτησε 1-0 την ΑΕΛ και «σκαρφάλωσε» στην 1η θέση, μαζί με την Ανόρθωση. Στον αγώνα, ωστόσο, έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα, γεγονός που προβληματίζει έντονα. Στο 3ο μόλις λεπτό σημειώθηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, αν και μάλλον ήταν οφσάιντ, με το «τριφύλλι» στη συνέχεια να έχει φάσεις και δοκάρι. Στην επανάληψη η ΑΕΛ αντέδρασε, οι γηπεδούχοι επιθετικά ήταν ανύπαρκτοι και σε 4-5 περιπτώσεις «φλέρταραν» με την ισοφάριση. Και πάλι δεν εξάντλησε τις αλλαγές ο κόουτς Μπεργκ, κάτι που σχολιάστηκε, αφού ήταν εμφανές πως η ομάδα στην επανάληψη ήθελε «φρεσκάρισμα». Ευδιάθετος ο Νορβηγός, δήλωσε αργότερα: «Κάθε παιχνίδι για εμάς είναι τελικός. Σίγουρα θα μπορούσαμε να ήμασταν καλύτεροι». Εκτός αποστολής του αγώνα την τελευταία στιγμή ο εξτρέμ Χριστοφή (6/1). Εκτός πάντα οι κίπερ Ουζόχο (5 συμμ.) και Παναγή και ο μεσοεπιθετικός Τζιώνης (3/0).
Ομάδες με διαφορετικούς στόχους και ποιότητα, αλλά σε καμία περίπτωση η Ομόνοια δεν θα έχει εύκολο έργο σήμερα. Το Παραλίμνι τουλάχιστον επιθετικά μπορεί να κοντράρει κάθε αντίπαλο και εντός έδρας να «κλέψει» εύκολα βαθμούς. Αφήνουμε το διπλό και κρατάμε μόνο το G/G & Over 2.5 στο 1.88.