Cyprus 1. Division

17:00 Pafos FC – EN Paralimni
Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία στην 8η αγωνιστική η Πάφος αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΛ για να γνωρίσει δίκαια την ήττα με 2-0. Μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν ανταγωνιστικοί, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο β’ μέρος, εκεί όπου πέτυχαν και τα 2 τέρματά τους. Κατήφεια και προβληματισμός στην Πάφο, με τον κόουτς Κόπιτς να αποτελεί παρελθόν λίγο πριν κλείσει ένα χρόνο στον πάγκο της ομάδας. Σε αναζήτηση νέου τεχνικού πλέον οι «μπλε» ενώ στο σημερινό παιχνίδι την εποπτεία θα έχει ο μέχρι πρότινος βοηθός Τζέρεμι Στιλ. Τα «άκουσαν» όμως και οι παίχτες λόγω της κακής τους αγωνιστικής απόδοσης. Λόγω θλάσης σήμερα θα είναι εκτός θα μείνει ο χαφ Λουλίνια (6/1), όπως και οι μόνιμοι απόντες Μπεριγκό (Ε, 2/1), Τόρες (Ε, 3/2) και Σάνι (Μ, 4/0). Αντιθέτως, επιστρέφουν οι Νέμετς (Ε, 7/1), Βαλεριάνος (Α, 4/0) και Πανός (Α, 7/0). Αμφίβολος ο στόπερ Αραγιούρι (4/0).
Επιστροφή στις ήττες για το Παραλίμνι μετά το 0-3 της προηγούμενης αγωνιστικής και μάλιστα εντός έδρας με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Αρνητικό το σερί των 5 διαδοχικών παιχνιδιών δίχως νίκη σε εντός έδρας ματς πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά λάθη, ενώ αποδείχτηκαν άστοχοι στις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Δύο γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους, με το ρυθμό να ανοίγει στη συνέχεια και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 79’. «Πρέπει να δουλέψουμε πολύ και ειδικά αμυντικά. Δείξαμε καλά στοιχεία στον αγώνα σήμερα, αλλά χρειαζόμαστε διάρκεια», σχολίασε ο κόουτς Σιβιέρο. Πέρσι στην προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ παραμονής το Παραλίμνι είχε φύγει με σπουδαίο διπλό από την Πάφο που στη συνέχεια αποδείχτηκε σημαντικό για την παραμονή του στην Κατηγορία. Στα αγωνιστικά, θα λείψει ο τιμωρημένος Μιτρέφσκι (Α, 7/0), ενώ στα θετικά καταγράφεται η επιστροφή των Κλάιμαν (Τ, 7/0), Αγγελή (Α, 4/0) και Σπόλιαριτς (Μ, 6/0).
Ποιοτικά ανώτερη η Πάφος, αν και δείχνει να περνάει κρίση και σήμερα θα είναι με υπηρεσιακό τεχνικό. Επιθετικά δυνατό το Παραλίμνι, αλλά με αμυντικές αδυναμίες. Υπάρχει και το περσινό πάρε – δώσε, επομένως θα πάμε με τον άσο στο 1.80.

18:00 Olympiakos Nic. – Ethnikos Achnas
Από τα χειρότερα φετινά του παιχνίδια έκανε την προηγούμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός Λευκωσίας για να γνωρίσει εύκολα την ήττα με 4-0 εκτός έδρας κόντρα στην Ανόρθωση. Δίχως ουσιαστικά ούτε μία καλή στιγμή στο ματς οι φιλοξενούμενοι, δέχτηκαν νωρίς το 1-0 και άλλα τέρματα στην επανάληψη. «Κάναμε πολλά λάθη σήμερα, ήμασταν φοβισμένοι και χάσαμε δίκαια», τα λόγια του κόουτς Χριστοδούλου. Εφτά παιχνίδια δίχως νίκη είναι το χειρότερο ξεκίνημα που έχει καταγράψει έως τώρα ομάδα που προπόνησε ο Κύπριος τεχνικός και αυτό τον έχει φέρει σε δυσχερή θέση. Ωστόσο ο Ολυμπιακός, έχει κατά διαστήματα στα παιχνίδια του καλή απόδοση, όμως η βαθμολογική συγκομιδή προβληματίζει. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο χαφ Βινίσιους (6/0), ενώ την τελευταία στιγμή θα κριθούν οι συμμετοχές του στόπερ Σιντιμπέ (6/0) και του εξτρέμ Αζουλάο (4/0).
Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι την προηγούμενη αγωνιστική η Άχνα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ομόνοια εντός έδρας με 1-2. Σπουδαίο πρώτο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες και για τις 2 ομάδες, με τους γηπεδούχους να δέχονται το γκολ στο 6’, για να ισοφαρίσουν από στατική φάση λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη πρώτος απείλησε ο Εθνικός, δεν κατάφερε όμως να φτάσει στην ανατροπή, για να δεχτεί πίεση από το 60’ και μετά και το γκολ στο 72’. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ωστόσο άγγιξαν την ισοφάριση. «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, πιστεύω θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι από το ματς», σχολίασε ο κόουτς Εγκωμίτης. Δύσκολα να γίνουν αλλαγές στο σημερινό παιχνίδι κόντρα σε ένα αντίπαλο που ο Εθνικός έχει κερδίσει μόλις μια φορά στις τελευταίες 9 επισκέψεις του και αυτή για το κύπελλο το 2012. Δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα σήμερα.
Παιχνίδι ανάμεσα στις 2 νεοφώτιστες ομάδες της κατηγορίας που όμως διαγράφουν διαφορετική πορεία έως τώρα. Σοβαρός και αποτελεσματικός ο Εθνικός, προβληματίζει ο Ολυμπιακός, ειδικά αμυντικά, ενώ παραμένει ακόμα δίχως νίκη. Η παράδοση μεταξύ τους έχει γκολ και το G/G&O2.5 (1.85) έχει αξία.

19:00 Apollon Limassol – APOEL FC
Το πρώτο φετινό διπλό στο πρωτάθλημα πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας επικρατώντας με 0-3 της Ένωσης Παραλιμνίου. Παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σοβαροί αμυντικά και αρκετά δημιουργικοί επιθετικά. Προηγήθηκαν νωρίς, είχαν φάσεις για 2ο γκολ πριν την ανάπαυλα, για να «κλειδώσουν» το τρίποντο με το 0-2 στο 64’. Στο 79’ το τελικό 0-3. «Συγχαρητήρια στους παίχτες μου. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά και σήμερα δείξαμε αυτά που έπρεπε μέσα στο γήπεδο. Πήραμε ωστόσο μόνο 3 βαθμούς και τίποτα περισσότερο», σχολίασε ο κόουτς Αυγουστής. Πρόκληση το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ, αφού η ομάδα της Λεμεσού έχει μείνει πολύ πίσω στο ξεκίνημα της σεζόν, ενώ πέρσι ηττήθηκε και στα 4 ματς κόντρα στους πρωταθλητές. Στα αγωνιστικά, δεν προλαβαίνουν σήμερα ο στόπερ Ρομπέρζ (2/0) και ο φορ Ψύχας (δίχως συμμ.). Έτοιμος ο φορ Σελάγια (5/3).
Αν και κακός για περίπου μία ώρα αγώνα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε την Πέμπτη να επικρατήσει με ανατροπή στο β’ μέρος της Καραμπάχ στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Γιουρόπα και πλέον το θέμα πρόκριση είναι στα δικά του «χέρια». Ισορροπημένο το ματς, πιο απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο 10’, με ευκαιρίες και οι 2 ομάδες, με τον «Θρύλο» να φτάνει στο γκολ στο 60’ και στο 88’. Για το πρωτάθλημα οι πρωταθλητές προέρχονται από εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 κόντρα στην ΑΕΚ. Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή απώλεια για τους «γαλαζοκίτρινους» που κόντρα στην ομάδα της Λάρνακας επιθετικά απείλησαν περισσότερο και αυτό στο β’ μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Στα αγωνιστικά, δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα, αναμένονται 4-5 αλλαγές στην ενδεκάδα όμως σε σχέση με το ευρωπαϊκό ματς. Δεν μπήκε στην αποστολή ο εξτρέμ Αλωνεύτης (2/0).
Το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα σε 2 ομάδες που τα τελευταία χρόνια δίνουν μάχη για τον τίτλο. Σε καλύτερη κατάσταση ο ΑΠΟΕΛ με ψυχολογία αλλά και εξτρά κούραση, αλλά με όπλο του την άμυνά του μπορεί να πάρει κάτι σήμερα. Για την υπέρβαση ο Απόλλωνας, αλλά φέτος δεν δείχνει αξιόπιστος. Πιθανό το Χ ημίχρονο ή τελικό.