Colombia vs Paraguay CONMEBOL Copa America

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

Μετά το θριαμβευτικό 2-0 επί της Αργεντινής, επικράτησε και του Κατάρ με 1-0 και εξασφάλισε και μαθηματικά, όχι μόνο την πρόκριση αλλά και την πρώτη θέση του ομίλου. Το γκολ ήρθε μόλις στο 85ο λεπτό με κεφαλιά του επιθετικού Ντουβάν Ζαπάτα, όμως ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί πολύ νωρίτερα. Μάλιστα φωνάζει και για ένα πέναλτι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, το οποίο στην αρχή το υπέδειξε ο διαιτητής αλλά μετά από εξέταση του VAR ανακάλεσε την απόφασή του.
Γενικά βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και είναι χαρακτηριστικό ότι «τρέχει» ρεκόρ 10-2-1 στις 13 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της σε επίσημο και φιλικό επίπεδο.
Δεν μπόρεσε χθες να προπονηθεί στο γήπεδο που θα γίνει ο αγώνας – κάτι που ισχύει και για τη σημερινή της αντίπαλο – καθώς οι διοργανωτές θέλησαν να «προστατέψουν» τον αγωνιστικό χώρο που είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένος από τις ισχυρές βροχοπτώσεις των τελευταίων ημερών.
Στην προημιτελική φάση θα αντιμετωπίσει τη 2η του τρίτου ομίλου δηλαδή μία εκ των Χιλή και Ουρουγουάη.

Αγωνιστικά Νέα

Ο τεχνικός Κεϊρός θα προβεί σε εκτεταμένο ροτέισον, προφυλάσσοντας τους επιθετικούς Φαλκάο, Ζαπάτα και τους μέσους Ουρίμπε, Λέρμα, Κουαδράδο που έχουν από μία κίτρινη κάρτα και αν δεχτούν και δεύτερη σήμερα θα χάσουν τον προημιτελικό.
Υπενθυμίζεται ότι δεν έχει πλέον στη διάθεσή της τον εξτρέμ Μουριέλ, ο οποίος είχε τραυματιστεί μόλις στο 14ο λεπτό του πρώτου αγώνα με την Αργεντινή και χάνει τη συνέχεια της διοργάνωσης, αφού έχει ακόμα περίπου 5 εβδομάδες αποθεραπείας. Επίσης δεν θα αγωνιστεί ο τερματοφύλακας Οσπίνα, όχι όμως για λόγους ροτέισον ή τραυματισμού, αλλά διότι ο πατέρας του νοσηλεύεται στην εντατική σε κρίσιμη κατάσταση και του δόθηκε άδεια να επιστρέψει στην Κολομβία, χωρίς ακόμα να είναι γνωστό το πόσες μέρες θα λείψει. Τη θέση του διεκδικούν οι Καμίλο Βάργκας και Αλβαρο Μοντέρο, με τον δεύτερο να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα.

Bet Info

Στις 4 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της – σε επίσημο και φιλικό επίπεδο – μετρά ισάριθμες νίκες με μηδέν παθητικό.

Ενδεκάδα

(4-2-3-1): Αλβαρο Μοντέρο (Καμίλο Βάργκας) – Αρίας, Μίνα, Κρίστιαν Ζαπάτα, Τεσίγιο – Μπάριος, Κουέγιαρ – Καρδόνα, Χάμες Ροντρίγκες, Λουίς Ντίας – Ρότζερ Μαρτίνες.

H ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Τερματοφύλακες: Νταβιντ Οσπινα (Νάπολι), Καμίλο Βάργκας  (Ντεπορτίβο Κάλι), Αλβαρο Μοντέρο (Ντεπόρτες Τολίμα).

Αμυντικοί: Κριστιάν Ζαπάτα (Μίλαν), Στέφαν Μεδίνα (Μοντερέι), Σαντιάγκο Αρίας (Ατλέτικο Μαδρίτης), Γουίλιαμ Τεσίγιο (Λεόν), Γιέρι Μίνα (Εβερτον), Κρίστιαν Μπόρχα (Σπόρτινγκ), Τζον Λουκουμί (Γκενκ), Ντάβινσον Σάντσες (Τότεναμ).

Μέσοι: Γουίλμαρ Μπάριος (Ζενίτ), Εντουϊν Καρδόνα (Πατσούκα), Χάμες Ροντρίγκες (Μπάγερν Μονάχου), Χουάν Κουαδράδο (Γιουβέντους), Λουίς Ντίας (Τζούνιορ Μπαρανκίγια), Ματέους Ουρίμπε (Κλαμπ Αμέρικα), Τζέφερσον Λέρμα (Μπόρνμουθ), Γκουστάβο Κουέγιαρ (Φλαμένγκο).

Επιθετικοί: Ντουβάν Ζαπάτα (Αταλάντα), Ρανταμέλ Φαλκάο (Μονακό), Ρότζερ Μαρτίνες (Κλαμπ Αμέρικα).

Προπονητής: Κάρλος Κεϊρός

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ

Αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Αργεντινή, ενώ με λίγη τύχη μπορούσε και τη νίκη. Προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με γκολ του μέσου Σάντσες μετά από έξοχη προσπάθεια του Αλμιρόν (αναμφισβήτητα ο κορυφαίος παίκτης της σε αυτό το παιχνίδι), ενώ δέχτηκε την ισοφάριση στο 57, με πέναλτι που υποδείχτηκε μετά από εξέταση του VAR. Στο 63ο λεπτό κέρδισε με τη σειρά της πέναλτι, όμως ο εξτρέμ Γκονσάλες αστόχησε. Στα τελευταία λεπτά οπισθοχώρησε, ώστε να κρατήσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «γκουαρανί» έχουν νικήσει μόλις σε μία από τις 10 τελευταίες αναμετρήσεις τους και συγκεκριμένα στο πρόσφατο εντός έδρας φιλικό με τη Γουατεμάλα (2-0). Κατά τα άλλα έχουν να επιδείξουν 5 ήττες και 4 ισοπαλίες.
Για να προκριθεί σίγουρα στην οκτάδα χρειάζεται νίκη. Εάν φέρει ισοπαλία προκρίνεται μόνο εφόσον επιβεβαιωθεί ένα από τα δύο παρακάτω σενάρια:

α) να έρθουν ισοπαλία η Αργεντινή με το Κατάρ ή
β) να μην νικήσει αύριο η Ιαπωνία το Εκουαδόρ στον 3ο όμιλο (και επίσης να μην επικρατήσει το Εκουαδόρ με 5 γκολ διαφορά).
Εάν ηττηθεί με ένα γκολ διαφορά, τότε ελπίζει σε τρία ενδεχόμενα που πρέπει να προκύψουν όλα μαζί για να μην αποκλειστεί:

α) να έρθει ισόπαλο το Αργεντινή – Κατάρ,
β) το Κατάρ να μην σκοράρει απόψε περισσότερες φορές απέναντι στην Αργεντινή από ότι η ίδια απέναντι στην Κολομβία και
γ) το Εκουαδόρ με την Ιαπωνία να αναδειχτούν ισόπαλες στην αυριανή τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Ο Αργεντινός τεχνικός Μπερίσο έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας του εναντίον της Αργεντινής και θα παρατάξει κατά τα 10/11 την ίδια ενδεκάδα. Η μόνη αλλαγή θα είναι ο Οσκαρ Καρδόσο που ξεπέρασε κάποιες μικρές μυϊκές ενοχλήσεις που είχε και επιστρέφει στο βασικό σχήμα. Κατά συνέπεια ο Φεντερίκο Σανταντέρ θα μείνει στον πάγκο.

Bet Info

Εχει δεχτεί γκολ στα 11 από τα 12 τελευταία της παιχνίδια, επίσημα και φιλικά.

Ενδεκάδα

(4-3-2-1): Ρομπέρτο Τζούνιορ Φερνάντες – Πίρις, Γκουστάβο Γκόμες, Τζούνιορ Αλόνσο, Αρσαμέντια – Ρίτσαρντ Σάντσες, Χουάν Ροντρίγκο Ρόχας, Ματίας Ρόχας – Ντερλίς Γκονσάλες, Αλμιρόν – Οσκαρ Καρδόσο.
H ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Τερματοφύλακες: Αντονι Σίλβα (Ουρακάν), Ρομπέρτο Τζούνιορ Φερνάντες (Μποταφόγκο), Αλφρέδο Αγκιλάρ (Ολίμπια).

Αμυντικοί: Ιβάν Πίρις (Λιμπερτάδ), Χουάν Εσκομπάρ (Κρουζ Αζούλ), Φαμπιάν Μπαλμπουένα (Γουέστ Χαμ), Μπρούνο Βαλντές (Κλαμπ Αμέρικα), Τζούνιορ Αλόνσο (Μπόκα Τζούνιορς), Ιβάν Τόρες (Ολίμπια), Γκουστάβο Γκόμες (Παλμέιρας), Σαντιάγκο Αρσαμέντια (Σέρο Πορτένιο).

Μέσοι: Ρίτσαρντ Σάντσες (Ολίμπια), Χουάν Ροντρίγκο Ρόχας (Ολίμπια), Σέλσο Ορτίς (Μοντερέι), Ερνάν Πέρες (Εσπανιόλ), Ματίας Ρόχας (Ντεφένσα Ι Χουστίσια), Μιγκέλ Αλμιρόν (Νιουκάστλ).

Επιθετικοί: Οσκαρ Καρδόσο (Λιμπερτάδ), Φεντερίκο Σανταντέρ (Μπολόνια), Ντέρλις Γκονσάλες (Σάντος), Χουάν Ιτούρμπε (Πούμας Ουνάμ), Σεσίλιο Ντομίνγκες (Ιντεπεντιέντε), Οσκαρ Ρομέρο (Σανγκάι Σενούα).

Προπονητής: Εδουάρδο Μπερίσο

Πρόταση

Οι Παραγουανοί καίγονται για τη νίκη, ενώ οι Κολομβιανοί είναι βαθμολογικά αδιάφοροι, αφού έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου και επιπλέον θα έχουν αρκετές αλλαγές. Η νίκη των «γκουαρανί» άνοιξε σε τιμές αουτσάιντερ, ενώ χθες για αρκετό διάστημα προσφερόταν σε αποδόσεις φαβορί. Τις τελευταίες ώρες όμως κινείται ξανά σε επίπεδα αουτσάιντερ. Μάλιστα, στην betonalfa, το διπλό έχει φτάσει σχεδόν σε τιμές τριπλασιασμού!