China Super League

14:35 Chongqing Lifan – Jiangsu Suning
Δεν αγωνίστηκε την περασμένη βδομάδα η Λιφάν, καθώς ο αγώνας με τη Πεκίνο Ρένχε μετατέθηκε για τις 13/10. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι που έδωσε στις 15/8, απέσπασε την ισοπαλία 1-1 από την Γκουανγκζού Εβεργκράντε. Παρατάχθηκε με έξυπνη τακτική και κατάφερε να βραχυκυκλώσει την εξαιρετική αντίπαλη επίθεση. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 30’, αλλά απάντησε σχεδόν αμέσως με τον Φενγκ. Μέχρι και τη λήξη έκλεισε καλά όλους τους χώρους και δεν επέτρεψε πολλές φάσεις μπροστά από τα καρέ της. Συμπλήρωσε πέντε σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-3-2), ωστόσο ο Τζόρντι Κρόιφ κάνει καλή δουλειά και η πορεία είναι ικανοποιητική.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον Ολλανδό τεχνικό. Ευεργετικό αποδείχτηκε το διάστημα της διακοπής, καθώς αποθεραπεύτηκε και επέστρεψε στις προπονήσεις ο Βραζιλιάνος «κανονιέρης» Άλαν Κάρντεκ (19/9), ωστόσο η συμμετοχή του στον αποψινό αγώνα είναι αμφίβολη. Διαθέσιμος από τιμωρία θα είναι ο αμυντικός Τσεν Λέι (16/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Σούι – Γιουάν, Λιου, Σουάι, Χάο – Φενγκ, Κάο, Πενγκ, Φερν. Σίλβα – Μερτσεγιόφσκι – Μαρσίνιο (Κάρντεκ).
Δεν έδειξε να επηρεάστηκε καθόλου από το διάστημα της διακοπής η Γιανγκσού, η οποία υποχρέωσε σε ήττα έπειτα από δεκαπέντε αγωνιστικές την Γκουανγκζού Εβεργκράντε (3-1 εντός). Μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά και στο 37’ ο Έντερ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας και με σουτ έδωσε προβάδισμα. Στις αρχές της επανάληψης την έσωσε το VAR σε γκολ που αρχικά μέτρησε, εντούτοις στο 61’ ο Μιράντα πέτυχε αυτογκόλ. Φάνηκε να λυγίζει σε εκείνο το σημείο, αλλά ο σούπερ σταρ Τεσέιρα οχτώ λεπτά αργότερα ευστόχησε από κοντινή απόσταση. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουάνγκ «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς.
Αγωνιστικά Νέα:Διαθέσιμοι από τιμωρία ο χαφ Τσόνγκγιου Γιε (5/0), ο αριστερός μπακ Λι (23/4) και ο ταλαντούχος δεξιός μπακ, Αμπντουγκενί (16/0). Συμπλήρωσε κάρτες στον αγώνα με την Γκουανγκζού και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο πολύτιμος Ιταλός επιθετικός, Έντερ (22/11). Τη θέση του θα πάρει ο Κροάτης Ιβάν Σαντινί (3/0), που δείχνει ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο για να προσαρμοστεί.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Zανγκ – Λι, Ζου, Μιράντα, Αμπντουγκενί – Χε Τσάο, Τιαν, Γκάο – Σονγκ, Σαντινί, Τεσέιρα.
Δύσκολο ματς για σημείο. Η Γιανγκσού είναι σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά έχει να διαχειριστεί τη σημαντική απουσία του Έντερ (22/11) και παράλληλα είναι ευάλωτη στις εξόδους της. Η Λιφάν δεν είναι στα καλά της, ωστόσο είχε πάνω από ένα μήνα στη διάθεσή της για να δουλέψει πάνω στις αδυναμίες της. Λογικά από ένα γκολ το έχουν….