China Super League

09:30 Beijing Renhe – Guangzhou R&F
Έφτασε πολύ κοντά σε μία σημαντική νίκη η Ρένχε στο «εξάποντο» με την Τιαντζίν Τιανχάι, όμως δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς (2-2). Έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και πήρε αέρα δύο τερμάτων με την κεφαλιά του Ντιοπ και το ωραίο πλασέ του Μασίκα. Στην επανάληψη δεν άντεξε να παίζει σε αυτούς τους ρυθμούς και μέχρι το 62’ δέχτηκε την ισοφάριση, ενώ θα μπορούσε να μην πάρει ούτε το βαθμό. Το πιο περίεργο από όλα ήταν η συμπεριφορά των παικτών της στα τελευταία λεπτά, όπου έκαναν καθυστερήσεις με τη διαφορά από τη σωτηρία να παραμένει στο -9. Έχει να δώσει τον εξ αναβολής αποψινό αγώνα, όμως ακόμα και να συμβεί αυτό κυνηγάει κάτι παραπάνω από ένα «θαύμα».
Αγωνιστικά Νέα:Μειώθηκαν στο ελάχιστο τα προβλήματα για τον Ισπανό τεχνικό Λουίς Γκαρσία, ο οποίος ουσιαστικά θα έχει μοναδική απουσία αυτή του τιμωρημένου αμυντικού, Λούο Ξιν (24/0).. Τόνισε στη συνέντευξη Τύπου πως υπάρχει πίστη σε όλους ότι μπορεί να αντιστραφεί η κατάσταση. Εκτός λόγω τραυματισμού παραμένει ο βασικότατος αριστερός μπακ Ράο (13/0), ωστόσο το κενό του μπορεί να καλυφθεί επάξια.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ζανγκ – Λιου Τζιαν, Γουάν, Ντου, Τσεν – Νιμαμντίν, Ζανγκ Γιουφενγκ, Κάο, Τσεν – Μασίκα, Ντιοπ.
Εκτός έδρας χάνει όλη τη δυναμική της η Γκουανγκζού. Δεν ήταν καλή απέναντι στη Χεμπέι, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση θα μπορούσε τουλάχιστον να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα (2-1). Δεν μπήκε καλά και μόλις στο 8ο λεπτό την κράτησε όρθια σε εκτέλεση πέναλτι ο γκολκίπερ Τσενγκ, ωστόσο σταδιακά ανέβασε στροφές και έκανε καλό πρώτο ημίχρονο. Στο 38’ ο «κανονιέρης» Εράν Ζάχαβι έδωσε προβάδισμα ωραίο τελείωμα στο τετ α τετ, όμως στην επανάληψη δεν έβγαλε ενέργεια και έμοιαζε θέμα χρόνου η ισοφάριση. Τελικά ήρθε στο 69’ μετά από αδράνεια και κενό στα στόπερ, ενώ σε «νεκρό» χρόνο και έπειτα από υπόδειξη του VAR δέχτηκε την ολική ανατροπή με πέναλτι.
Αγωνιστικά Νέα:Πιθανότατα θα είναι διαθέσιμος ο πολύ καλός σύνθετος αμυντικός Ζου (6/0), ο οποίος έχει χάσει το μεγαλύτερο διάστημα της φετινής σεζόν λόγω διαδοχικών τραυματισμών. Εκτός λόγω τραυματισμού θα μείνουν σίγουρα ο αριστερός μπακ – χαφ Λι Τιξιάνγκ (11/0) και ο επιθετικός Γκούι (9/1). Διαθέσιμος ο σταρ Ντεμπελέ (23/1), που δεν έχει προσφέρει αυτά που μπορεί.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τσενγκ – Ντινγκ, Τόσιτς, Γι, Μιάο – Φαν, Γουάνγκ – Ζάχαβι, Λου, Σαμπά- Ζι.
Η Ρένχε έδειξε την Κυριακή ότι στοχεύει ξεκάθαρα στον αποψινό αγώνα, όμως είναι άγνωστο αν μπορεί να κερδίσει την κάκιστη εκτός έδρας Γκουανγκζού. Οι φιλοξενούμενοι κάνουν ροντέο όλα τα παιχνίδια τους και λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.