Competition: EUROPE (UEFA) GROUP STAGE GROUP E
Assistant Referees: Stuart Burt and Simon Bennett (ENG)
Video Assistant Referee: Stuart Attwell (ENG)
Assistant Video Assistant Referee: Paul Tierney (ENG)
Sidelined Players: BARCELONA
Sergio Agüero (Calf Problems) Martin Braithwaite (Knee Injury) Ousmane Dembélé (Hamstring Injury) Sergiño Dest (Sprained ankle)

Μπαρτσελόνα
Ανάλυση: Αποτυχημένη η προηγούμενη αγωνιστική περίοδο στη La Liga, που τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας, εξασφαλίζοντας, τουλάχιστον τη συμμετοχή της στη φάση των ομίλων του UCL. Προσπαθεί να συνέλθει από την αποχώρηση του Λιονέλ Μέσι, ενώ έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με μια ισοπαλία και δυο νίκες, με πιο πρόσφατη αυτή (2-1) αυτή επί της Χετάφε. Η ομάδα του Κούμαν είχε την ευκαιρία να προετοιμαστεί περισσότερες μέρες ενόψει του αγώνα της 1ης αγωνιστικής με την Μπάγερν Μονάχου, καθώς το παιχνίδι με τη Σεβίλλη αναβλήθηκε. Όχι σε ήρεμους τόνους, πάντως, αρχικά ο Ολλανδός τεχνικός τα «έχωσε» στον πρόεδρο Λαπόρτα και στη συνέχεια …ανασκεύασε με νέες δηλώσεις του, ενώ αναφέρθηκε και στον αγώνα με την Μπάγερν: «Μιλάμε για διάφορα πράγματα με τον πρόεδρο, η σχέση μας είναι τέλεια. Θα αντιμετωπίσουμε μια μεγάλη ομάδα, παίζουμε, όμως, στην έδρα μας και θέλουμε τη νίκη». Πούλησε τον μπακ Έμερσον στην Τότεναμ, δάνεισε τον Γκριεζμάν (δεν κόλλησε) στην Ατλέτικο και τον Πιάνιτς στην Μπεσίκτας.
Αγωνιστικά νέα: Ο τραυματισμός του Μπρέιθγουέιτ (Ε)τη σόκαρε, καθώς θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση και θα επιστρέψει σε τρεις με τέσσερις μήνες. Απώλεια στην επίθεση που γίνεται ακόμα πιο σημαντική για τον Κούμαν, καθώς δεν μπορεί να υπολογίζει ούτε τους τραυματίες Ντεμπελέ (Ε), Αγουέρο (Ε) και Φάτι (Ε). Λογικά ΟΚ ο Ντεστ (Α). O Κουτίνιο (ΜΕ) δεν είναι έτοιμος να αγωνιστεί 90 λεπτά, πιθανότατα, όμως, μετά από 9 μήνες θα ξεκινήσει στην ενδεκάδα. Δεν αποκάλυψε ο Ολλανδός αν θα χρησιμοποιήσει τριάδα στόπερ.
Οver 2,5 τα 7/8 τελευταία ματς με τη Μπάγερν Κέρδισε τα 50/62 εντός έδρας στο UCL Μετράει 3 σερί G/G

Μπάγερν Μονάχου
Ανάλυση: Καπάρωσε τον 9ο σερί τίτλο στην Bundesliga και βρίσκεται για 25η φορά σε όμιλο του θεσμού (μόνο Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης έχουν περισσότερες φορές). Ανάλογα ξεκίνησε και φέτος, έχοντας μόνο μία ισοπαλία στην αρχή και εν συνεχεία νίκες. Περίπατο έκανε στο ντέρμπι κόντρα στη Λειψία, μιας και την «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (4-1). Ξεκάθαρη η υπεροχή για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν. Πάλι σκόραρε νωρίς, στο 12’ με πέναλτι του Λεβαντόφσκι (6ο γκολ σε 4 ματς στην κατηγορία). Μοιρασμένο ματς στη συνέχεια, με τη Λειψία να ξεθαρρεύει. Στο ημίχρονο μπήκε ο Μουσιάλα και έκανε… παπάδες. Ο ίδιος έγραψε στο 47’ το 3-0 και στη συνέχεια έδωσε ασίστ για το 3-0 στο 54’. Μείωσε ο αντίπαλος σε 1-3 στο 58’. Αφού δεν έγινε το 2-3 στο 64’ για να αγχωθεί, στο φινάλε ο Τσούπο-Μοτίνγκ πέτυχε το 4-1. Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν ξέρει τι να περιμένει από την ομάδα του, στο δικό του ντεμπούτο στο UCL στον πάγκο της Μπάγερν: «Οι παίκτες μου είναι διψασμένοι για τον τίτλο, το ίδιο και εγώ».
Αγωνιστικά νέα: Αποκώμισαν τραυματισμούς στο ματς με τη Λειψία οι Λεβαντόφσκι (βγήκε στο 59’) και Γκνάμπρι (βγήκε στο ημίχρονο), αλλά δεν υπάρχει καμία ανησυχία περί μη συμμετοχής τους. Ο Κομάν αποθεραπεύτηκε και ταξίδεψε στη Βαρκελώνη, σε αντίθεση με τον έτερο Γάλλο της παρέας, τον Τολισό, που ούτως ή άλλως δεν παίζει ρόλο στην αρχή της σεζόν. Για πρώτη φορά έπαιξε ο Παβάρ και πάει για δεύτερο σερί ματς, αν και προέρχεται από τραυματισμό.
14-4-1 στα 16 τελευταία εκτός έδρας ματς στο UCL 5 σερί Over 2,5 με την Μπαρτσελόνα 3-0-2 στην έδρα της Μπάρτσα (7-2-2 σύνολο)

Σε καλύτερο μομέντουμ η Μπάγερν Μονάχου, που «θωρακίστηκε» στην άμυνα σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν, ενώ διαθέτει ποιότητα επιθετικά. Η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα απουσιών, ειδικά στην γραμμή κρούσης της , ενώ και το κλίμα ανάμεσα σε Κούμαν και Λαπόρτα δεν είναι και… ιδανικό. Προβάδισμα για τους Γερμανούς, με κάλυψη.