AIK Fotboll vs IF Elfsborg Σουηδία Allsvenskan

AIK Fotboll

Ηχηρό χαστούκι στην Ευρώπη δέχθηκε η ομάδα του Ρίκαρντ Νούρλινγκ, χάνοντας στην Αρμενία από την άσημη Αραράτ με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο 3’ με πέναλτι και έμεινε και με 10, απάντησε στο 39’ με τον Κινεντού Ομπάσι, στην εκπνοή όμως του ημιχρόνου δέχθηκε το δεύτερο γκολ. Ο επαναληπτικός την ερχόμενη Πέμπτη στη Στοκχόλμη. Στο πρωτάθλημα, πέρασε νικηφόρα από το Κάλμαρ με 1-0. Ελάχιστες φάσεις στο α’ μέρος, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ουσιαστικοί στο τελείωμα των φάσεων και άνοιξαν το σκορ στο 56’ με κεφαλιά του Ομπάσι. Όπως ήταν αναμενόμενο στη συνέχεια διαφύλαξε το σκορ αυτό και αποκτώντας αριθμητικό πλεονέκτημα στο 79’ έφτασε εύκολα στη νίκη. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Κάρολ Μετς (15/0, 1 ασίστ). Παρελθόν αποτελεί ο βασικός αμυντικός Ντάνιελ Σούντγκρεν (15/3, 1 ασίστ), που αναχώρησε για τον Άρη, εν μέσω πάντως αντεγκλήσεων με τη διοίκηση της ΑΪΚ, για τη μη συμμετοχή του στο ματς με την Αραράτ.

IF Elfsborg

Μάλλον ευχαριστημένη θα πρέπει να είναι η ομάδα του Τζίμι Τέλιν με την ισοπαλία που παραχώρησε στη Χέλσινμποργκ με 1-1, καθώς έσωσε την παρτίδα στο τέλος. Το α’ ημίχρονο σημαδεύτηκε από το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στο 21’, με τον γκολκίπερ Κέβιν Ελεγκορντ να αποκρούει και να κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι. Στις αρχές της επανάληψης όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στη φάση του 55’, κατά την οποία προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 87’ με τον Όλσον. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Πάβελ Τσιμπίσκι (14/5, 1 ασίστ). Νοκ άουτ ο αμυντικός Γιον Γιόνσον (5/0, 4 αλλαγή), που τραυματίστηκε στη γάμπα. Τραυματίας παραμένει ο βασικός μέσος Τζόναθαν Λεβί (11/2, 2 ασίστ). Επιστρέφει από τραυματισμό ο βασικός μέσος Στέφαν Ισιζάκι (6/1, 1 ασίστ).

Η ήττα από την Αραράτ έχει θορυβήσει την ΑΪΚ, ωστόσο η πρόκριση είναι στο χέρι της και αυτή τη στιγμή προέχει το πρωτάθλημα, όπου κάνει προσπάθεια να πλησιάσει την κορυφή. Η Έλφσμποργκ δεν είναι σε καλό φεγγάρι, ενώ εκτός έδρας χάνει μεγάλο μέρος της ισχύος της. Άσος.