Ήττες στον τελικό για Σάκκαρη και Τσιτσιπά!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έσπασε την κατάρα ούτε στο Ρότερνταμ και έχει πλέον 0/8 σε τελικούς.

Ο Έλληνας τενίστας έχασε από τον εκπληκτικό Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ με 2-0 σετ (4-6, 2-6) στο όπεν του Ρότερνταμ.

Έτσι ο Τσιτσιπάς έχασε για ακόμη ένα τελικό και η γκίνια δεν έσπασε ούτε τώρα. Ο Έλληνας No4 της παγκόσμιας κατάταξης υπέκυψε σε λιγότερο από μία ώρα και 30 λεπτά.

Στην Αγία Πετρούπολη η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε και αυτή ήττα στον μεγάλο τελικό από την Ανέτ Κονταβέιτ με 2-1 σετ (7-5, 6-7 (4-7), 5-7).

Η Ελληνίδα τενίστρια, No 7 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού είχε απλώσει τα χέρια της στο τρόπαιο καθώς βρισκόταν μπροστά με 5-2 στο τρίτο και τελευταίο σετ, τελικά έβγαλε με αυτά τα… μάτια της, πέφτοντας θύμα τρομερής ανατροπής και χάνοντας τα επόμενα 5 γκέιμς από τη φοβερή Ανέτ Κονταβέιτ. Η τελευταία συνδύασε την 20ή σερί νίκη της σε αγώνα indoors με την κατάκτηση του τέταρτου τίτλου της.