Assistant Referees: Giorgi Omiros, Gergiou Pavlos
Weather Forecast: 25C/Clear.

• CYPRUS
        • Cytavision Sports 1 HD

APOLLON LIMASSOL
      Μετά κόπων και βασάνων το τρίποντο του Απόλλωνα κόντρα στον τυπικά γηπεδούχο Άρη με τους «μπλε» να επικρατούν με 0-1 με γκολ στο 39’ και ενώ από το 29’ αγωνίστηκαν με παίχτη λιγότερο. Στην επανάληψη δέχτηκαν πίεση και είδαν δύο φορές το δοκάρι να τους σώζει από την ισοφάριση. Το απόλυτο των βαθμών μετρά η ομάδα της Λεμεσού που πάει στο ντέρμπι με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Αμφίβολοι ωστόσο οι Τζουμ (Μ), Γιοβάνοβιτς (Κ) και Μάρκοβιτς (Μ).
      APOEL

Δεύτερη σερί ήττα στο ξεκίνημα ο ΑΠΟΕΛ, με το «αριστερό» το ντεμπούτο του κόουτς Αυγουστή στον πάγκο των «γαλαζοκίτρινων». Το εντός έδρας 0-1 από τον Ολυμπιακό κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με τέρμα στο 27’ κόντρα στη ροή του αγώνα. Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ πίεσε αλλά οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν υποδειγματικά. Ιδιαίτερο το ματς για τον Κύπριο τεχνικό, αντιμετωπίζει την ομάδα στην οποία προπόνησε για περίπου 3.5 χρόνια. Πρέπει πάντως να παρουσιάσει ένα πιο ανταγωνιστικό σύνολο. Εκτός θα μείνουν ο αμυντικός Βινίσιους και ο μεσοεπιθετικός Ντε Βινσέντι.

Με ψυχολογία ο Απόλλωνας, με πολλά ερωτηματικά και δίχως περιθώρια για νέες απώλειες ο ΑΠΟΕΛ. Ιδιαίτερο το ματς και για τον κόουτς Αυγουστή. 1Χ& over 1.5 στο 1.91+