13:00 Gamba Osaka vs Sanfrecce Hiroshima Japan J-League

Gamba Osaka
«Αυτοκτόνησε» η Γκάμπα την περασμένη αγωνιστική, κόντρα στην Κόμπε (2-2 εκτός). Φάνηκε να καθαρίζει τη νίκη με τα τέρματα των Κουράτα στο 8’ και Πάτρικ στο 53’, ενώ είχε δοκάρι σε τετ α τετ του Αντεμίλσον για να πάρει αέρα τριών τερμάτων. Χαλάρωσε όμως στο τελευταίο τέταρτο και αρχικά δέχτηκε τη μείωση, όταν δεν βρέθηκε κανείς για να απομακρύνει την μπάλα από την απόκρουση του έμπειρου γκολκίπερ Χιγιασιγκούτσι, σε εκτέλεση πέναλτι του Ινιέστα. Πέντε λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε μετά από νέα αδράνεια στο κέντρο της άμυνας και στις καθυστερήσεις την γλύτωσε το οριζόντιο δοκάρι από την ολική ανατροπή. Έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής, εντούτοις διατηρήθηκε στο +6. Παραμένει μακροχρόνια εκτός ο πολύτιμος αμυντικός Φουτζιχάρου (8/1).
Sanfrecce Hiroshima
Σίγουρα δεν άξιζε τη νίκη 1-0 η Χιροσίμα στο ματς με την Σαπόρο, ωστόσο η ατομική ποιότητα των παικτών της έκανε τη διαφορά. Από νωρίς περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δέχτηκε ασφυχτική πίεση, ωστόσο είχε άστρο και γλύτωσε σε δύο περιπτώσεις από το δοκάρι. Στην επανάληψη ευτύχησε να προηγηθεί με το ωραίο τελείωμα στο τετ α τετ του Ιναγκάκι. Είχε ευκαιρίες για να καθαρίσει τους τρεις βαθμούς, όμως δεν το έκανε και ευτυχώς δεν το «πλήρωσε». Ανέβηκε στην πεντάδα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρέθηκε στο -4 από την δεύτερη θέση. Αν βελτιώσει τις αμυντικές της αδυναμίες θα παλέψει μέχρι τέλους για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ταξίδεψε η αποστολή στην Οσάκα.